Skip Navigation LinksAnasayfa / Şirketimiz / Tarihçemiz

Tarihçemiz

38 yılın verdiği güven ve tecrübe ile, Transtur Avrupa'nın her yerinde...

1975 yılında kurulan TRANSTUR ULUSLARARASI NAKLİYAT VE TİCARET A.Ş.'nin kökleri 1956 yılına kadar dayanan bir geçmişe sahiptir. Şirket iki kuşaktır Turgut ailesi tarafından yönetilmektedir.

Şirketin Kurucusu Seyit Halil Turgut ilk ticari hayatına 1956 model bir kamyon ile tenekeler ile mersinden aldığı gaz ve benzini Kayseri’ye nakliyesini yaparak ,ve yine Kayseri’de satarak başlamıştır.

1960 yılında kayserinin Pazarören kasabasında bir akaryakıt istasyonu kurmuştur. 1965 yılında bu istasyonun yakınına Kayseri-Malatya 80. Km’ye zamanın en modern dinlenme tesisini inşa edip ilerleyen yıllarda sektörde Orta Anadolu’nun en büyük akaryakıt bayisi olmuştur. Bu dönemde Seyit Halil Turgut ve oğulları olarak ticari hayatını sürdürmüştür. 1969 yılında şu anda şirket idari merkezimizin bulunduğu Sivas cad.5 km deki kümbet akaryakıt istasyonunu satın almıştır.

Bu tarih den sonra Turgut Ticaret olarak iş yaşamına devam etmiştir. 1976 yılında TURPET TURGUT PETROL SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ'ni kurup, kurumsallık yolunda ilk adımlarını atmıştır.

Aynı yıl ve zamanda kurulan TRANSTUR ULUSLAR ARASI NAKLİYAT VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ Kayseri'nin ilk, Türkiye’nin de 35. uluslararası nakliye firmasıdır. 37 yıldır bu isim altında hizmet veren TRANSTUR A.Ş. sektöründe aranılan ve itibar gören, aynı zamanda ciddi ve kapsamlı müşteri portföyüne sahip bir şirkettir.

1980'li yıllarda demiryolları ile transit uluslar arası nakliye yapan TRANSTUR, bu tecrübelerini 2000'li yıllarda BP ile ortak vagon işletmeciliğine başlayarak daha da geliştirmiştir. 2006 yılında ise bu tecrübelerin tamamından, RAİLTUR VAGON ENDÜSTRİSİ VE TAŞIMACILIK A.Ş. doğmuştur. Turgut ailesi, Railtur ile Türkiye'deki ilk özel müteşebbis vagon fabrikasının da temelini atarak hizmet sektöründen üretim sektörüne adım atmıştır.